جشنواره خبر

اولین پایگاه خبری جشنواره ها و رویدادهای ایران


جشنواره خبر

اولین پایگاه خبری جشنواره ها و رویدادهای ایران
فراخوان جشنواره طلوع خرداد
منبع : www.festivalnews.ir


صبح امروز
فراخوان رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی «طلوع خرداد» منتشر شد

دبیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی فرهنگی ـ هنری «طلوع خرداد»، فراخوان این بخش را در شش رشته نقاشی، خوشنویسی، گرافیک شامل دو رشته پوستر و تصویرسازی، نقاشی خط و نگارگری اعلام کرد.
خبرگزاری فارس: فراخوان رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی «طلوع خرداد» منتشر شد

به گزارش خبرگزاری فارس از جنوب استان تهران، حمید محسن‌وند صبح امروز در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات این فراخوان پرداخت و اظهار داشت: در رشته تصویرسازی شرکت برای عموم آزاد است و هر هنرمند می‌تواند حداکثر با ارائه پنج اثر در این رشته شرکت کند که تاریخ خلق آثار نیز باید از ابتدای سال 1392 به بعد بوده و شایسته است هنرمندان از ارائه آثار راه‌یافته به دیگر جشنواره‌ها و مسابقات داخلی به این جشنواره خودداری کنند.

دبیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی فرهنگی ـ هنری «طلوع خرداد» اضافه کرد: برای شرکت در جشنواره نیازی به چاپ اثر از سوی هنرمند نیست و تکمیل فرم ثبت نام در سایت اینترنتی یادواره و ارسال آثار، به منزله قبول شرایط و مقررات یادواره است که در صورت عدم رعایت قوانین و شرایط شرکت، اثر در هر مرحله‌ای حذف و امتیازات آن سلب می‌شود.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاکدشت بیان داشت: اطلاعات فرم ثبت‌نام و عناوین آثار در تهیه مطالب انتشاراتی و نمایشگاهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، از این رو مسئولیت صحت اطلاعات ارسالی بر عهده شرکت‌کننده است؛ ضمن اینکه استفاده از آثار نمایشگاه برای چاپ در کتاب و سایر اقلام انتشاراتی، تبلیغاتی، بانک اطلاعات و برگزاری نمایشگاه با ذکر نام صاحب اثر برای برگزارکنندگان یادواره مجاز است.

وی ادامه داد: تمامی امتیازات مادی و معنوی به صاحب اثر تعلق دارد، کتاب یادواره به برگزیدگان اهدا می‌شود و به تمامی شرکت‌کنندگانی که آثارشان به نمایشگاه راه‌یابد، گواهی شرکت داده می‌شود.

دبیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی فرهنگی هنری «طلوع خرداد»، شرایط شرکت در رشته پوستر را نیز تا حدود زیادی مشابه رشته تصویرسازی دانست و افزود: هنرمندان باید از درج عنوان و نشان یادواره در آثار خودداری کنند ولی استفاده از حروف لاتین در طراحی پوستر بلامانع است؛ ضمن اینکه طرح چند لَتی با یک موضوع واحد، یک اثر محسوب می‌شود.

وی سپس با اشاره به فراخوان رشته نقاشی در بخش هنرهای تجسمی، اظهار داشت:  تکنیک (روش اجرا) آزاد است و آثار دیجیتالی پذیرفته نمی‌شود؛ اندازه ضلع کوچک آثار حداقل 70 و ضلع بزرگ حداکثر 250 سانتی‌متر باید باشد که در این میان، ابعاد آثار ارسالی با تکنیک آبرنگ، باید حداقل 50 سانتی‌متر باشد.

محسن‌وند تأکید کرد: ارسال اثر در این رشته، در مرحله اول در قالب CD یا ارسال از طریق سایت اینترنتی یادواره کافی است زیرا این رشته به صورت دو مرحله‌ای (انتخاب اولیه بر اساس تصاویر ارسالی و انتخاب نهایی بر اساس مشاهده اصل اثر) صورت می‌پذیرد که به همین دلیل، اعلام اسامی مرحله اول به عنوان پذیرش قطعی تلقی نمی‌شود و شرکت‌کننده طبق تاریخ اعلام شده باید اصل اثر را به دبیرخانه تحویل نماید و در غیر این صورت از یادواره حذف خواهد شد.

وی اضافه کرد: کیفیت تصاویر ارسالی مربوط به آثار باید نشان دهنده جزئیات اثر برای هیئت انتخاب باشد و هرگونه خسارت ناشی از پست یا حمل و نقل آثار، متوجه فرستنده خواهد بود و دبیرخانه هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال ارسال آثار نخواهد داشت.

دبیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی فرهنگی هنری «طلوع خرداد» سپس به فراخوان رشته نگارگری در گرایش نقاشی ایرانی پرداخت و تأکید کرد: آثار نسخه‌برداری شده پذیرفته نمی‌شود و تکنیک (روش اجرا) و اندازه آثار آزاد است.

وی افزود: اجرای آثار باید به‌طور کامل توسط هنرمند (غیر دیجیتالی) انجام شده باشد و استفاده از رنگ‌های معمول و متداول در نگارگری معاصر (گواش، آبرنگ، اکریلیک، طلا و ...) در گرایش‌های‌ یادشده قابل قبول است که البته آثار راه‌یافته به بخش نهایی الزاماً باید با قاب ارائه شود.

محسن‌وند گفت: آثار ارسالی باید دارای امضای هنرمند باشد، چراکه تمامی امتیازات مادی و معنوی به صاحب امضا تعلق خواهد داشت و ارسال اثر در این رشته نیز در مرحله اول در قالب CD یا ارسال از طریق سایت اینترنتی یادواره کافی است.

وی ادامه داد: این رشته نیز به صورت دو مرحله‌ای (انتخاب اولیه بر اساس تصاویر ارسالی و انتخاب نهایی بر اساس مشاهده اصل اثر) صورت می‌پذیرد؛ اعلام اسامی مرحله اول به‌عنوان پذیرش قطعی تلقی نمی‌شود و شرکت‌کننده طبق تاریخ اعلام شده باید اصل اثر را به دبیرخانه تحویل نماید و در غیر این صورت حذف خواهد شد.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاکدشت با اعلام فراخوان رشته‌های نقاشی خط و خوشنویسی اضافه کرد: محورهای اصلی این یادواره نیز آراء و اندیشه‌های امام خمینی(ره)؛ انقلاب اسلامی در آیینه فرهنگ و ادب و هنر؛ نقش حماسه عاشورا در پیروزی انقلاب اسلامی؛ نقش زنان در قیام 15 خرداد و پیروزی انقلاب اسلامی؛ توجه ویژه به جایگاه قیام 15 خرداد در شکل‌گیری انقلاب اسلامی؛ نقش مردم ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت در قیام 15 خرداد و انقلاب اسلامی؛ نقش مرجعیت و روحانیت در قیام 15 خرداد و شخصیت‌های برجسته تاریخ انقلاب اسلامی است.

گفتنی است، مهلت ثبت‌ نام تمام آثار در بخش‌های مختلف حداکثر تا تاریخ پنجم خرداد 1394 است که به ‌همراه یک قطعه عکس 4*3 و کارنامه فرهنگی هنری صاحب اثر از طریق سایت www.tolooekhordad.ir ارسال می‌شود و این تاریخ قابل‌ تمدید نیست.

گزینش و انتخاب آثار تا دهم خردادماه 94 خواهد بود و اعلام آثار راه یافته به یادواره، 13 خردادماه است.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌ توانند با شماره‌های 02136256028-02136256035-02136256041-02136256088-02136252022 دبیرخانه مرکزی یادواره ملی «طلوع خرداد» تماس بگیرند.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.


جشنواره خبر | wwww.jashnvarekhabar.ir